Fizikalna terapija ima za cilj da olakša bol i poboljša funkcionalnost mišićno-skeletnog sistema zarad lakšeg kretanja, normalnog obavljanja svakodnevnih aktivnosti i sveukupno boljeg kvaliteta života.
Fizikalna terapija je sastavni deo procesa rehabilitacije nakon povrede, ali se takođe koristi u sklopu prevencije i ima važnu ulogu održavanja zdravlja i optimalne mobilnosti.
Postoje različiti tretmani koji pripadaju grupi fizikalnih terapija, a svi se baziraju na primeni fizičkih agenasa pri čemu nastaju biološke reakcije organizma koje dovode do smanjenja ili otklanjanja bola, promene tonusa mišića, stimulacije zarastanja kostiju, povećanja obima pokreta u zglobu, i dr.
U nastavku možete videti koje sve tretmane Kinetix nudi u sklopu fizikalne terapije.
Galvanizacija
Galvanizacija je metoda koja se koristi u fizikalnoj terapiji i podrazumeva primenu jednosmerne, konstantne struje niske jačine (do 80V) koja deluje na tkivo između postavljenih elektroda. Primenjuje se kod bolnih stanja, oduzetosti, otoka, reuma.
Dijadinamičke struje
Dijadinamičke struje ili Bernarove struje, su jednosmerne niskofrekventne impulsne struje koje izazivaju osećaj mravinjanja ili trnjenja, dok se povećanjem jačine izaziva mišićna kontrakcija. Najčešće se koriste za stimulaciju mišića nakon dužeg mirovanja.
Interferentne struje
Interferentne struje ili Nemecove struje su niskofrekventne naizmenične struje koje nastaju ukrštanjem dveju struja srednje frekvencije. Ove struje ostvaruju efekat u dubini tkiva i koriste se za lečenje reuma, delimičnih paraliza, ortopedskih oboljenja, i dr.
Elektrostimulacija
Elektrostimulacija podrazumeva korišćenje električnih impulsa zarad izazivanja mišićnih kontrakcija. Najčešće se koristi pri saniranju periferne oduzetosti mišića koja nastaje usled povrede nervnih puteva i blokira aktivan pokret. Ova terapija ima i estetsku primenu i doprinosi oblikovanju tela i razbijanju celulita.
TENS
TENS (transkutana električna nervna stimulacija) podrazumeva lečenje bola upotrebom električnih impulsa. Najosteljiviji nervni završeci u koži nadražuju se preko postavljenih elektroda. Uspešna je za smanjenje hroničnih bolova, neuralgije, bolova u zglobovima, leđima, lumbalnom delu, itd.
Ultrazvučna terapija
Terapija ultrazvukom koristi talase visokih frekvencija koji izazivaju vibracije i pokrete tečnosti unutar ćelija. Na ovaj način, pospešuje se cirkulacija i smanjuju se upalni procesi, što rezultira bržim zarastanjem tkiva i kostiju.
Laser
Laser je usmereni snop svetlosti koji prodire dubinski kroz tkiva ne ostavljajući pritom nikakve morfološke promene i ne izazivajući osećaj toplote. Koristi se za smanjenje bola, poboljšanje cirkulacije, stimuliše regeneraciju tkiva, kostiju, nerava, i dr.
Fototerapija
Fototerapija podrazumeva upotrebu svetlosti u kontrolisanim uslovima gde tkiva delimično upijaju svetlosne zrake. Ova vrsta terapije smanjuje bol i mišićni spazam, pospešuje zarastanje tkiva, smanjuju otoke i poboljšavaju cirkulaciju i prokrvljenost tkiva.
Magnetna terapija
Magnetna terapija podrazumeva upotrebu pulsirajućeg elektromagnetnog polja. Deluje dubinski, prodirući do ćelija. Dokazano smanjuje otok i zapaljenje, smanjuje bol i pomaže pri regeneraciji tkiva tj. bržem zarastanju mišićnih i koštanih tkiva.
Shockwave terapija
Shockwave terapija podrazumeva upotrebu visoko energetskih zvučnih talasa koji se uvode u bolnu regiju. Ova metoda je veoma efektna u terapiji bola, podstiče regeneraciju tkiva, stimuliše metabolizam i cirkulaciju. Šok talas izaziva raspad depoa kalcijuma i pospešuje vaskularizaciju.
TECAR terapija
TECAR terapija je inovacija u oblasti termoterapija. Podrazumeva upotrebu biokompatibilne radijalne energije zarad stimulisanja procesa regeneracije i samozaceljenja. Izaziva prijatnu toplinu unutar tkiva, a koristi se za lečenje zamrznutog ramena, bola u leđima, mišićnih ruptura, bolova u kolenu i zglobovima, itd.
Za više informacija o TECAR terapiji, pogledajte ovde.
Spinalna dekompresija (trakcija)
Spinalna dekompresija (trakcija) usmerena je na otklanjenje uzroka bola u kičmenom stubu. Kombinacijom promenljivog intenziteta sile koja isteže kičmeni stub i odgovarajućih položaja tela u kojima se istezanje vrši - smanjuje se pritisak u međupršljenskim diskovima (tzv. dekompresija). Ovim se omogućuje bolja razmena kiseonika i hranljivih materija unutar diskova, što omogućava regeneraciju.